"Jest to książka o możliwościach człowieka, możliwościach niejednokrotnie ponad jego słabości, ponad załamania, rozterki, zwątpienie, ponad to wszystko, co widzący znają i potrafią, co dla nich jest zwyczajne, proste, łatwe i naturalne, bo... widzą."
Znalazłam audiobooka więc wklejam również.
audiobook "Świat otwarty dla niewidomych"
link do księgarni
"Czy współczesny świat jest rzeczywiście otwarty na to, by osoby niewidome mogły żyć w społeczeństwie osób pełnosprawnych i w pełni mogły korzystać z osiągnięć współczesnej techniki. Czy dzisiejsze społeczeństwo obywatelskie gotowe jest na to, by niewidomi bez przeszkód mogli korzystać z wypracowanych przez wieki osiągnięć demokracji? Czy jesteśmy w stanie zaakceptować by razem mogli żyć, pracować, mieszkać, funkcjonować pełno i niepełnosprawni? Postawmy za Markiem Kalbarczykiem jeszcze raz pytanie: Czy świat otwarty jest dla niewidomych?
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wydanym przez Fundację Szansa a następnie przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (2004rok) poradnikiem „Świat otwarty dla niewidomych”. Książka w ciekawy i przystępny sposób podaje możliwości funkcjonowania osób niewidomych we współczesnym świecie. Aby samodzielnie uczyć się, pracować, funkcjonować w społeczeństwie osoby z dysfunkcją wzroku wykorzystują pismo brajla, elektroniczne i informatyczne zdobycze techniki, uczą się orientacji przestrzennej, chodzenia z białą laską. O tym wszystkim opowiada czytelnikowi niewidomy informatyk i społecznik Marek Kalbarczyk. Sposoby funkcjonowania "w ciemności" przeplatane są wywiadami z wybitnymi niewidomymi naukowcami, informatykami, muzykami, społecznikami oraz osobami widzącymi pracującymi z niewidomymi i dla niewidomych. Wiele z tych osób podporządkowało swoje życie dla niewidomych.
Ważnym elementem poradnika jest beletrystyczna historia Eryka - chłopca a następnie młodzieńca, który najpierw częściowo a później całkowicie traci wzrok. Uczy się w szkole masowej a następnie w szkole dla dzieci, słabowidzących a następnie niewidomych. Po ukończeniu szkoły podstawowej jako osoba całkowicie niewidoma podejmuje naukę w szkole masowej z widzącymi rówieśnikami. Wraz z Erykiem przeżywamy jego dramaty, jego sukcesy i porażki na różnych płaszczyznach życia. Bardzo przyjemny w odbiorze jest wątek romantyczny rodzącego i dojrzewającego uczucia Agnieszki i Eryka i wszystkie ich "miłosne" perypetie.
Książka kierowana jest do rodziców i nauczycieli dzieci niewidomych, osób tracących wzrok i ich rodzin oraz wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, w jaki sposób świat XXI wieku może być dostępny dla niewidomych.
Książka dostępna jest w siedzibie Fundacji, tyflopunktach oraz w Bibliotece Centralnej PZN."
źródło: http://www.szansadlaniewidomych.org/2,publikacje
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz